Fotografia 110 Twarzy Loren

110 Twarzy Loren
Proces wyboru
najlepszych ujęć z sesji

Wraz w wynalezieniem technologii cyfrowej wybór najlepszych ujęć z sesji stał się istotną częścią procesu fotografowania.

Obecnie możemy wykonać tysiące zdjęć przy niskich kosztach kart pamięci. Nie jesteśmy już ograniczeni 24 czy 36 klatkami filmu. Jednakże wciąż musimy dokonywać wyboru najlepszych ujęć z sesji, co czasem może okazać się ogromnym wyzwaniem.

Mój proces wyboru najlepszych klatek zaczyna się jeszcze przed samą sesją. Najpierw określam czego będziemy szukać. Następnie, nanoszę poprawki w trakcie fotografowania, tak aby otrzymać najlepsze efekty. Dopiero na samym końcu wybieram te ujęcie, które najbardziej oddają ideę sesji, oraz kilka spoza tematu, dla różnorodności.

Pomysłów na sesję może być tysiące, ale to one będą definiować twój tryb pracy.

Przykładowo w projekcie Odcienie Duszy [Street-Glam] założeniem było wykonać czarno białe portrety w środowisku miejskim, które ukazywałyby stosunek pomiędzy ludźmi, a miastami w których żyją. Dlatego też cała sesja odbyła się w mieście, przy ustawieniach aparatu na czarno-biel, aby móc sprawdzać zdjęcia zaraz po ich wykonaniu. Zazwyczaj szukam lepszych kątów, światła czy kompozycji. Najlepiej gdy większość poprawek wykonujemy jeszcze w trakcie sesji... Jednakże ostatnią selekcję zawsze pozostawiam na koniec, po zgraniu zdjęć, gdyż wyświetlacze aparatu nie słyną z dobrej rozdzielczości.

Kiedy fotografuję ludzi, zwracam uwagę na następujące aspekty:

  Ekspresja
  Tło
  Siła oddziaływania

W portretowaniu najważniejsza jest dla mnie osobowość człowieka.

Szukam ekspresji, które ukazywałyby uczucia. Musisz pamiętać, że to co widoczne na zdjęciach, przedstawia w jaki sposób ty widzisz daną osobę, a nie jak ona wygląda w rzeczywistości. Ludzie zazwyczaj mają wiele twarzy i to fotograf decyduje kiedy nacisnąć spust migawki i którą klatkę wybrać w procesie selekcji. A więc to co widzimy na zdjęciach jest tylko jedną tysięczną sekundy czyjejś osobowości.

Kiedy szukam różnych ekspresji, staram się uchwycić moment w którym osoba fotografowana zapomina, że jest kamera. Przez te kilka milisekund możesz dojrzeć duszę...

Do czego jest nam potrzebne tło w fotografii?

A mianowicie poprzez tło możemy zbudować atmosferę ujęcia. Może być ono proste, geometryczny, jasne, ciemne... w zależności od Twojej idei. Zazwyczaj mam kilka gotowych pomysłów na tła, resztę wymyślam w trakcie sesji. W ten sposób nie muszę tracić czasu na szukanie najlepszego miejsca, które wpasowałoby się w tematykę.

Jeśli złożymy razem tło i osobę fotografowaną, otrzymamy kompozycję i światło. To jest to co nazywam siłą oddziaływania, tym co zdjęcie wyraża. To jest również to co wybieramy na końcu - co chcemy powiedzieć.

Kiedy pracuję z ludźmi szukam mocnych ujęć ukazujących emocje. Poszukuję niepowtarzalnych ujęć, które nie tylko są piękne, ale również ukazują osobowość człowieka. Wierzę, że jesteśmy winni szacunek fotografowanym osobom, dlatego też zawsze zwracam uwagę na to jak moje fotografie będą odebrane. Jakie przesłanie zawiera dana fotografia.

Nie ma jednej jasnej recepty na to aby otrzymać dobre ujęcia. Jednakże, kiedy wybieramy najlepsze z naszych fotografii powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czy to jest to co chcielibyśmy pokazać światu?

Udostepnij na

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

Fotografia 110 Twarzy Loren

 

 

110 Twarzy Loren są częścią naszego projektu fotograficznego  Odcienie Duszy [Street-Glam].


Lorena jest producentem teatralnym i aktorką. Pełną uroku kobietą o silnej osobowości. Jej grę możemy podziwiać na fotografiach powyżej. Nasza współpraca była prawdziwą przyjemnością, gdyż Lorena jest osobą niezwykle elastyczną, odnajdującą się w każdej sytuacji i podchodzącą do siebie z dystansem.

Dlatego też dużym wyzwaniem było wybranie najlepszych zdjęć z sesji.Fotografia 110 Twarzy Loren

A Ty, które ujęcie wybrałbyś w procesie selekcji?

Podziel się swoją opinią na naszym Facebooku !


Udostepnij na

 

Fotografia 110 Twarzy Loren